Парацетамол - инструкция за употреба при дете или възрастен, противопоказания и обратна връзка

Ако главоболие или висока температура се повиши, много от тях ще се простират до гърдите на обичайния парацетамол. Но колко точно ще бъде оправдано такова самолечение - въпросът е спорен. Преди да започнете тази терапия, лекарите са посъветвани да разберат какво е Парацетамол - инструкциите за употреба, формата на освобождаване на лекарството, кои интервали е по-безопасно да се вземат хапчета за възрастни и деца.

Какво помага парацетамол

Лекарството принадлежи към група ненаркотични аналгетици, които имат слаб антипиретичен и противовъзпалителен ефект. Действието на парацетамола е насочено към блокиране на синтеза на простагландин, който засяга зоната на мозъка в централната нервна система, отговорна за болката и втрисането, намалявайки нейния ефект върху процесите на терморегулация и увеличавайки топлинната мощност.

Основната цел на лекарството е симптоматична терапия, облекчаване на болката, намаляване на възпалението и понижаване на телесната температура. Инструкции за употреба показват ефективността на лекарството при лечението:

  • фебрилен синдром;
  • миалгия;
  • мигрени;
  • зъбобол;
  • дисменорея;
  • невралгични заболявания;
  • наранявания, особено изгаряния;
  • болки в ставите, гърба и лумбалната област.

Склад

Основната активна съставка на лекарството е парацетамол. В зависимост от формата на освобождаване на лекарството, неговата концентрация и състав на допълнителни вещества варира, например:

  • 100 ml форма на сиропа съдържа 2,4 грама парацетамол и помощни компоненти: пропиленгликол, 96% етилов алкохол, сорбитол, пречистена вода, аромат на малина, пропил парахидроксибензоат, метил парахидроксибензоат.
  • Съставът на парацетамол в таблетки - 500 или 200 mg активно вещество, картофено нишесте, калциев стеарат, аеросил, поливинилпиролидон.
  • 5 ml суспензия съдържа 120 mg от активната съставка, глицерол, течност сорбитол, ксантинова гума, аромати и оцветители, захароза, пречистена вода.
  • Ректалните свещи се състоят от 100 или 500 mg от основния компонент плюс мастната основа.

Форма на освобождаване

Появата на лекарството и обемът на освобождаване са, както следва:

  • Таблетки от парацетамол бял или кремав цвят с фасетка отвън. Предлага се в картонени опаковки по 10 или 20 броя.
  • Сиропът е вискозна полупрозрачна течност с ярък розов цвят, сладък и с приятен малинов вкус. Предлага се в бутилки от 50 или 100 ml с мерителна лъжица.
  • Супозитория за ректално приложение има белезникаво-кремав оттенък. Предлага се в 5 бр. в полиетиленови контурни клетки.
  • Суспензия за перорално приложение - вискозна течност с розов цвят, обикновено с вкус на ягода. Предлага се в стъклени бутилки от 100 - 200 ml с мерителна спринцовка или лъжица.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Лекарството има трескаво, обезболяващо и умерено противовъзпалително действие. Абсорбцията на парацетамол започва в горната част на червата, където от кръвния поток лекарството прониква във всички меки тъкани. Лекарството потиска възбудимостта на центровете на мозъка, отговорни за терморегулацията, синтеза на инхибитори на простагландин и възпалителни медиатори. Парацетамолът се метаболизира в черния дроб, за да образува парацетамол сулфат и се отделя чрез бъбреците.

Малко количество от лекарството се разпада на парааминофенол, което увеличава токсичния ефект на таблетките. Когато приемате капсули, максималната концентрация в плазмата се наблюдава след 30-40 минути. Бионаличността на парацетамол при дози над 1 g е 87-90%, с по-ниска концентрация от 55-60%. Антипиретичното действие и аналгетичният ефект при приемане на течни суспензии настъпват по-рано - след 15-20 минути. Времето на полуживот на парацетамол в урината е 2-4 часа, бъбречният клирънс е 5%.

Парацетамол - показания за употреба

Лекарствата се предписват само за симптоматично лечение на болков синдром със слаба или умерена тежест, различен произход и локализация. Като допълнителна съставка, както и отделно лекарство, хапчетата често се използват за понижаване на телесната температура или за премахване на възпалението. Съгласно инструкциите, указанията за употреба са:

  • треска, причинена от инфекции;
  • лечение на синдрома на Ray;
  • зъбобол или главоболие;
  • неврологични симптоми на болка;
  • хипертермия, която се появява след ваксинация;
  • болезнени месеци.

Противопоказания

Пряка забрана за употреба е дете на възраст под 3 месеца и бременност през третото тримесечие. Токсичните ефекти на парацетамола се повишават чрез наличието на:

  • ерозия на лигавицата на стомаха или язви;
  • стомашно кървене;
  • възпалителни заболявания на органите на храносмилателния тракт;
  • бронхиална астма с непоносимост към НСПВС или аспирин;
  • заболяване на черния дроб;
  • хиперкалемия;
  • чувствителност към едно или повече вещества от състава;
  • бъбречна патология;
  • чернодробна недостатъчност;
  • полипоза на синусите на носа;
  • присаждане на коронарен артериален байпас.

Начин на приложение и дозиране

По време на лечението лекарите препоръчват да следвате предписаните инструкции за дозиране и хода на вземане на таблетките. Интервалът между приема на капсулите трябва да бъде поне 4 часа. Ако температурата се повиши, максималната продължителност на прилагане не трябва да надвишава 3 дни. По-продължително лечение се допуска само като аналгетично средство - възможно е да се пият таблетки в рамките на 5 дни.

Дозировката на парацетамол зависи от формата на освобождаване:

  • възрастни се предписват не повече от 4 грама лекарство на таблетка на ден;
  • под формата на сироп може да се приема по 40 ml на ден, разделени на няколко приема;
  • ректални свещи за възрастни с пациенти с тегло над 60 kg се поставят до 4 пъти дневно.

Специални инструкции

Необходимо е вниманиепри прилагане на лекарството на пациенти с доброкачествена хипербилирубинемия, патологии на черния дроб или бъбреците, както и на възрастните хора. Поради токсичните ефекти на активните вещества върху организма по време на лечението с Парацетамол е необходимо да се следи състоянието на кръвната формула, общите клинични параметри на пациента и напълно да се откаже да пие алкохол.

По време на бременност

По време на лабораторни тестове не е имало неблагоприятен ефект върху плода и здравето на жената по време на бременност. Въпреки това, поради абсорбцията на плацентарната бариера и майчиното мляко, използването му е целесъобразно само в 1-ви и 2-ри триместър на бременността. През три тримесечие на бременността и по време на кърмене, парацетамол се предписва на бременна жена само по препоръка на лекар и когато очакваната полза за майката надвишава потенциалните рискове за детето. Дозировката на лекарствата се подбира индивидуално от лекаря.

Парацетамол за деца

Детската доза се избира в зависимост от възрастта на детето и формата на освобождаване на препарата:

  • Таблетките за парацетамол за деца се предписват на деца на възраст от 9 до 12 години с доза не повече от 2 грама на ден;
  • Единична доза бебешка суспензия се изчислява на базата на телесното тегло и не трябва да бъде по-висока от 10-15 mg на 1 kg тегло. Честотата на прилагане 3-4 пъти на ден.
  • Дневна доза ректален свещички за деца на възраст под 0.5-1. Дете на 3-5 години се предписва за 1,5-2 свещи, за деца от 5 до 10 години за 2,5-3,5 свещи на ден.
  • Бебешкият сироп може да се използва от 6-месечна възраст до 60 мл на ден. Деца от една до три годиниПрепоръчително е да се дадат 180 ml, от 3 до 6 години - 180 ml, от 6 до 12 години при 240 ml
  • .

При нарушения на бъбречните и чернодробните функции

С повишено внимание е необходимо да се предписва лекарство в случай на нарушения на чернодробната функция, съпътстваща бъбречна недостатъчност, включително вродени патологии на тези органи и синдром на Gilbert, вирусен хепатит, възпаление на пикочния мехур или наличие на камъни в бъбреците. В тези случаи, преди да приемете парацетамол, се нуждаете от консултация с лекар.

Взаимодействие с други лекарства

При едновременното прилагане на парацетамол и други лекарства могат да се наблюдават различни нарушения в ефикасността на двата лекарства. В медицинската практика е известна хепатотоксичността на следните комбинации:

  • антиепилептични лекарства - намалява антипиретичния ефект, токсичното увреждане на черния дроб;
  • антикоагулантите влошават кръвосъсирването;
  • активираният въглен намалява бионаличността на парацетамол;
  • , барбитуратът намалява терморегулаторните способности;
  • изониазид - причинява хепатотоксичен ефект, повишава абсорбцията;
  • рифампицин - увеличаване на клирънса на парацетамол и повишаване на метаболизма на лекарствата в черния дроб;
  • пробенецид - намаляване на клирънса;
  • антихолинергиците могат да намалят абсорбцията на парацетамол;
  • Етинилестрадиол повишава абсорбцията;
  • взаимодействие с други подобни лекарства - съществува риск от предозиране;
  • , когато приемате колестирамин за по-малко от часвъзможно е намаляване на абсорбцията.

Странични ефекти

Когато приемате лекарство, могат да възникнат следните отрицателни реакции:

  • От пикочната система: поява на асептична пиурия, колики.
  • Сърце: намаляване на контрактилната функция на миокарда.
  • Алергични реакции: оток на Quincke, обрив, сърбеж, зачервяване на кожата.
  • От страна на хемопоезата: нарушение на кръвната формула, намаляване на коагулацията, анемия, поява на метхемоглобин в плазмата.
  • Централна периферна нервна система: сънливост, умора, повишена възбудимост.
  • Храносмилателен тракт: болки в стомаха, гадене или повръщане, диспепсия.

Предозиране

Когато се използват свръхдози за 24 часа, жертвата може да бъде наблюдавана:

  • бледност на кожата и лигавиците;
  • сънливост;
  • замаяност;
  • гадене, силен апетит за повръщане;
  • нарушения на сърдечните ритми;
  • възпаление на панкреаса;
  • развитие на тежка нефропатия и хепатопатология;
  • енцефалопатия;
  • спазми в стомаха;
  • Токсично увреждане на бъбреците.

Аналози

Парацетамол е активен метаболит на фенацетин, който преди е бил считан за най-добрият анестетик. Въпреки това, с много силна болка е по-рационално да се използват не толкова токсични препарати, например: Нурофен, Цитрамон, Ибупрофен, Темпалгин или Аналгин. С повишаване на телесната температура при дете, лекарството може да бъде заменено с Panadol, Kalpol или Eflegalanom. Тези лекарства имат по-меко действиебебешко тяло Възрастни да се борят с треската могат да използват: Поток, Флутабс, Далерон.

Ревюта

Катерина, 24 години

По време на менструация страдам от силни болки в долната част на корема. Това, което просто не се опитвах, но все пак се връщам към изпитаното време - парацетамол. Това лекарство облекчава болката в рамките на няколко минути, намалява риска от вътрешно кървене. Въпреки това, аз не съветвам за използването на хапчета, може да има странични ефекти.

Сергей, 32 години

Считам, че ако има твърде много сериозни противопоказания в лекарството, тогава е по-добре да се откажете от него. Едно нещо е, когато излагате на риск здравето си, а другото, ако се отнасяте към планираното дете на такова дете. За нашия син за премахване на температурата, ние даваме на детето Panadol в сироп. Разрешено е да се използва на възраст от два месеца.

Маргарита, на 35 години

Не знам за проблемната кожа, а не за слуховете. Аз ям акне с помощта на пристъп, който се прави на базата на парацетамол и борна киселина. В комбинация тези лекарства перфектно премахват възпалението, премахват зачервяването и изсушават обрива. Чух, че много добре таблетките премахват зъбобол и коремни спазми на лунна светлина.

Популярни статии

Красота Как да премахнете гънките на гърба на жените и мъжете у дома - видео упражнения Руги съвети Нова форма на обучение: уебинар - всички предимства и недостатъци
Готварски Как да готвя лосове във фурната и multivarts - мариновани, пекат, се запържва или яхния месо Къща и живот Как бързо да се отървете от хлебарки в апартамента. Как да унищожи хлебарки в апартамента завинаги Готварски Херингата под козината е класическа стъпка по стъпка рецепта Здраве Вулгарни псориазис - причини и симптоми, поява на плаки по кожата, лечение на различни етапи Руги съвети Грижа за веждите у дома. Как да нарисувате вежди у дома? Руги съвети Домати в торба, леко осолени с чесън: бърза рецепта. Най-добрите рецепти за нискосолени, мариновани домати в тенджера със студена вода, варел, пълнени със зеленчуци и чесън, горчица, краставици, зелени чери домати Руги съвети Френски и парижки стил в дрехите за момичета и жени: име на френски стилове, описание, снимка. Как да се облича във френски стил за жена, момиче, жена над 50? Руги съвети Как и с какво да премахнете гел лак, шеллак, лак Коди от удължени нокти сами у дома? Как да премахнете гел лак в домашни условия с фолио и без фолио, лакочистител, препарат за отстраняване на нокти, ацетон, пила, инструмент за маникюр?